Headset mixer?

Här kan du diskutera digitala/analoga mixerbord, FX, inserts mm.
Användarvisningsbild
Anders Alavik
PAR-36
PAR-36
Inlägg: 220
Blev medlem: tis 21 mar 2006, 10:04
Ort: Herrljunga
Kontakt:

Headset mixer?

Inlägg av Anders Alavik »

Är på jakt efter en headset mixer eller vad det nu kan kallas. Sådan som alla kommentatorer har.

Hoppas nån fattar vad jag menar och har ett bra tips =)
// Alavik

---------------------------------------
www.bogal.se
---------------------------------------

Användarvisningsbild
Måns Nilsson
PAR-56
PAR-56
Inlägg: 585
Blev medlem: mån 12 apr 2004, 01:00
Ort: Stockholm, numera.
Kontakt:

Re: Headset mixer?

Inlägg av Måns Nilsson »

Vad ska den göra? Bara mixa eller ska den göra kontribution också?

De flesta såna burkar har ju dels ljudgränssnitt lokalt, dels en kontributionsanslutning som Förr(tm) var två polskruvar och en hybrid, sen var en ISDN-telefon, och numera är en halvkass IP-stack med en HiFi-IP-telefon ovanpå. Denna del av mojängen brukar ha anordningar för att anropa och sätta upp samtal.

Sen brukar man ha sånt som två ljudströmpar, ett i/o-par med låg latens, och telefonikvalitet för att fyrtråda med studion/DriftCentralen/Sändningsledningen/OB-bussen och ett par där man dels skickar själva sändningen med högsta praktiska kvalitet och kompromissar lite på latens, dels får återgång på programmaterialet med lite lägre kvalitet utan latenskompromiss.

Ordlista:

Fyrtråd: Intercom som inte är partyline, utan har en dedikerad sänd och retur till varje deltagare.
Kontribution: Samlingsnamn på överföring av programmaterial inom/utom radioföretaget så att man av det kontribuerade materialet kan sätta ihop ett program, som man sedan distribuerar, dvs sänder. Kontribution kan vara både realtid och batch, det kan vara filöverföring eller ljudström, direktsändning eller inspelning i mottagarändan.
Återgång: Lyssning på det som går ut i radio, så att man kan matcha slutet på prata eller Ekot eller vad det nu är.

/Måns, jobbar med att speca nätverksdelar av sånt här på det där stället där man Gör Sånt På Riktigt.
--
Måns Nilsson, avdankad skåning, ute ur branschen, lever på
sarkasmer och DVBF.

Skriv svar

Vilka är online

Användare som besöker denna kategori: 2 och 0 gäster