Ad blocker detected: Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker on our website.
Här kan du bidra med egna on tour historier ifrån arrangemang och läsa andras berättelser. Vem åker vad? vem levererar?, branschbloggar, träffar, gigghistorier mm.
Lite mer drag på den här delen av forumet skulle inte skada, det är ju folks gigbilder som är lite skoj att kolla på. Kul att det kom upp lite bilder från Hultan.... mer sånt.
Så här kommer lite bilder från Saints & Sinners på Göta Källare i våras. På scenen stod Katatonia, Prime Sth och Stained Red.
Stained Red
Katatonia
Katatonia
Prime Sth
Prime Sth
Katatonia
Katatonia
Stained Red
Katatonia
Yours truly.
Inte alltid så lätt att mixa när hon stod ovanför huvudet på en
Robban & Hokan (arrangörer)
Det var även show med diverse livsfarliga föremål. Kan tillägga att snubben på bilden sluta kvällen på sjukhus efter att han och en tjej med samurajsvärd varit lite för gosiga med varandra
Rock''n Roll !
Danley Sound Labs - Hearing is believing
Linea Research - The new amplifier standard
CatCore - Smart "XLR over CAT" solutions
Vanguard Audio Labs - Great microphones make great music http://www.pointsource.se" onclick="window.open(this.href);return false;
Har inte Göta Källare en av Sveriges sämsta inlast? Vad jag kom ihåg så kom vi inte in i garaget med vår buss så vi fick lasta ut allt i tunneln och gå med prylarna typ 150m. Det klart med ett mindre fordon är det kanske inte så dåligt!!!
Med en vanlig lätt lastbil kommer man ända in i garaget, så då är det bara 15 meter eller nåt in till scenen. Med en större lastbil/buss så blir det klart längre.
Danley Sound Labs - Hearing is believing
Linea Research - The new amplifier standard
CatCore - Smart "XLR over CAT" solutions
Vanguard Audio Labs - Great microphones make great music http://www.pointsource.se" onclick="window.open(this.href);return false;
Sämsta inlast tävlar Vasateatern och Hjalmar Bergman-teatern (Örebro) om. Hjalmar Bergman har ett garage fram till lastkajen, men stora Karlberglastbilen saknar 5-10 cm i höjd för att komma in i garaget. GRR. Vasateatern har lastkaj ute vid järnvägspåren, och sedan är det tunnel in till teatern, där man sedan har ett lyft på 1,8m utan lyftbord till scennivå.
På sämsta inlastningslistan så ligger Ludvika folketshus också väldigt bra till.
När man ska lasta in från lastkajen så är det 3 meter ner till scenen och det finns ingen hiss eller nåt sånt utan där är det att trixa lite med spången som gäller.
ian skrev:Ute vid "lastkajen" (trottoaren på Östra Bangatan) är det nog kullersten, men det är betong i själva tunneln.
Men där finns kullersten inne i byggnaden oxå på ett ställe men det har kanske inget med inlasten att göra, hela vasateatern var tänkt som ett köpcenter från början men de ångrade sig och byggde en teater där istället. En annan rolig historia är att Fältöversten på Karlavägen i Tjockhult.....ehh Stockholm var från början tänkt som ett nytt Operahus men det rann oxå ut i sanden!!!