Sida 1 av 1
Hog2PC
Postat: mån 10 dec 2007, 16:51
av Anton Gildebrand
Hade tre frågor som är Hog-relaterade.
1. Vilken effekt får lamporna att snurra med 60% tilt?
2. jag behöver en effekt, eller liknande som kan få en lampa att gå från pos1-pos2-pos3-pos4 och sen vända och köra pos4-pos3-pos2-pos1.
3. Läste på forumet att man på något sätt kan koppla in ett ljusbord till Hog2Pc. för att styra reglarna. hur går det till?
Postat: mån 10 dec 2007, 18:13
av Daniel Ekstam
Svar på 2:an....
Du kan ju göra en questack. Första quet: pos1, sen 2 osv... sen gör du samma sak fast börjar med 4, sen 3... Så bestämmer du själv hastighet etc. Sen lägger du den questacken på en regel. så när du go:ar regeln så kör den den sekvensen. Sen ställer du regeln så att den resetar regeln när den kört klart, alltså ställer sig på 0 igen. Så nästa gång du go:ar så kör den från början.
Postat: mån 10 dec 2007, 19:50
av Jakob Carlsson
3: Det enda vi har diskuterat om att koppla ljusbord till är vanliga Hog2, inte datorversionen, för datorversionen måste man ha playbackvingar om jag inte minns fel.
Postat: mån 10 dec 2007, 20:29
av Anders Brandén
Enligt en god vän som jobbar en hel del med Hog PC skulle det funka med en annan mixer, bara man har breakoutboxen
Postat: mån 10 dec 2007, 20:43
av Jakob Carlsson
Anders: annan mixer?

Postat: tis 11 dec 2007, 14:13
av Anders Brandén
att använda en annan mixers reglar som subreglar, ja! Eller är jag och min vän helt ute och cyklar?
Postat: tis 11 dec 2007, 14:38
av Jonas Larsson
Hehe, grejjen var nog ordet mixer... ja se dessa ljudkillar
Är det inte så att vingarna kopplas till datorn med USB och att man behöver en DMX Widget (USB->DMX) för att få ut dmx ifrån systemet? I så fall skulle man ju behöva en Widget box för DMX IN, om det nu inte finns på de vanliga boxarna.
Postat: tis 11 dec 2007, 14:50
av Magnus Lindgren
Jonas Larsson skrev:Hehe, grejjen var nog ordet mixer... ja se dessa ljudkillar
Är det inte så att vingarna kopplas till datorn med USB och att man behöver en DMX Widget (USB->DMX) för att få ut dmx ifrån systemet? I så fall skulle man ju behöva en Widget box för DMX IN, om det nu inte finns på de vanliga boxarna.
DMX in finns inte... Bara LTC (tidskod) in...
Postat: tis 11 dec 2007, 16:03
av Jakob Carlsson
Jonas: fast jag kan iofs styra den med vissa mixerbord om den har MIDI-in

MIDI används en del för att skicka data från mixer till EQ och liknande på en del bord.