Sida 1 av 2
Billiga o bra enkel 18" basar?
Postat: tor 02 mar 2006, 12:54
av Niklas Svensson
Ska köpa mig ett par nya 18" basar, men vet inte riktigt vilka.
Funderar på HK eller JBL basar.
Vad tycker ni?
Postat: fre 03 mar 2006, 20:51
av Jonas Larsson
JBL Mpro 418 kanske är något för dig? De finns både som aktiva och passiva varianter, de aktiva varianterna har två inbyggda steg, ett som driver den egna lådan och ett extra, antingen till en annan bas (passiv då) eller upp till ett par passivt delade toppar.
Elementen som sitter i är JBL´s 2241, så det är ju bra grejjor!
Har själv funderat lite på två sådana basar ihop med två EON toppar, en smidig uthyrningsrigg till mindre arr, samt att topparna passar perfekt som monitor.
Postat: ons 08 mar 2006, 15:53
av Niklas Svensson
tackar grabbar. har funderat på beg men vill nog fixa nya. Snickra... hmm, tror jag litar er på proffsen när dte gäller sånt
Men JBL erna verkar intressanta, men undrar bara vart man ska köpa det från billigast?
Postat: ons 08 mar 2006, 18:55
av Björn Lundin
Billigt om du vill ha nytt är antagligen thomann.de
Dom brukar alltid ligga en bra bit under listpriserna i Sverige.
Deras sida är helt klart värt ett besök iaf!
Postat: ons 08 mar 2006, 22:14
av Emil Brolin
Gällande Thomann har jag börjat upptäcka att de inte alltid är billigare än i Sverige. Ta tex Behringers slutsteg, om jag nu får svära i kyrkan.. Det är billigare på Börsen än på Thomann.. Skumt..
Postat: tor 09 mar 2006, 02:02
av David Wennberg
Behringers Eurolive eller vad de nu heter är för övrigt riktigt ypperliga steg - det är QSC RMX 2450 plankat rakt av, så inte är det några fel på stegen.
Skinzer: Kul med fler östgötar på forumet!

JBL MP418 kan du köpa av Septon, prislista finns på
www.septon.se
Annars har RCF en liknande variant, den går att klämma och lyssna på ute hos Soundforce, om du känner dem. Annars kan jag säkert ordna en demo hos dem, om du har lust.
Postat: tor 09 mar 2006, 02:20
av Jonas Larsson
Thomann är helt klart billigare:
Septon vs Thomann, priser inkl moms.
MP 418s (passiv) 10600 / 8084
MP 718sp (aktiv) 21200 / 14635
Visst, har du 30 off på Septon blir de lite billigare, men chansen att man får det som 16 åring (utan företag?) är väl ganska liten?
Ett plus är att man även slipper ligga ute med momspengarna under hela året, frakten blir faktiskt billigare ifrån Tyskland också. Nackdelen är ju med garantireparationer och liknande, det får man vara medveten om.
Har man full rabatt hos Septon ser jag absolut ingen anledning att köpa ifrån Tyskland, men ska man köpa som tex privaterson skadar det aldrig att jämföra priserna före köp!
Vi klurar som sagt på en liten rigg med MP 418 subbar och EON toppar, alternativet är en liknande rigg med RCF basar och ART toppar, men vet inte hur deras basar låter, sedan är JBL ett märke som privatpersoner har hört talas om och vet är "bra", vilket kan vara en viktig del då vi ska hyra ut till främst privatpersoner.
Postat: tor 09 mar 2006, 08:06
av Emil Brolin
Jag menade bara på att man bör kolla, då de inte är billigast på allt på Thomann.. Dawen.. Du är ju bara inflyttad Östgöte.. Jag är infödd, fast utflyttad..

Postat: fre 10 mar 2006, 03:27
av David Wennberg
Brolin: Var ju bl.a. dig jag tänkte på

Postat: fre 10 mar 2006, 10:14
av Jerker Björn
Testa att leta på lite beggade grejer..
Postat: mån 13 mar 2006, 07:53
av Niklas Svensson
Okej, dawen: Har en kompis som jobber lite på soundforce så han kan säkert hjälpa mig.
Att skicka efter från thomann.de har jag tänkt på mkt, men ska då kolla upp med Truesound och min skola när dom ska skicka efter, så blir det kanske lite billigare.
Postat: mån 13 mar 2006, 07:55
av Emil Brolin
Det kostar ju bara €15 att skicka efter saker från Thomann oavsett vad du beställer, så där behöver man inte snåla..

Postat: mån 13 mar 2006, 12:53
av Niklas Svensson
Dte visste jag inte om du. Nu jävlar ska jag beställa grejjor

Postat: mån 13 mar 2006, 13:03
av Emil Brolin

Allt är inte dåligt med våra Tyska vänner. Skitbra om man ska beställa en midre scen eller ett komplett PA mm. Mindre bra om man bara ska ha en mikrofonkabel. Men det är väl inte så ofta man beställer sådanna småsaker därifrån, annat än i kombination med en större beställning.
Postat: mån 13 mar 2006, 13:16
av Marcus Sandberg
Jag va där och tittade. Jag blev inte impad på deras prisor. Med tanke på den rabbaten jag får från svenska leverantörer så blir det inte billigare. Pluss att man får svensk serivc här i sverige vilket jag uppskattar.
Postat: mån 13 mar 2006, 13:29
av Emil Brolin
Vissa saker är de grymt billiga på, medan annat faktiskt är dyrare än från vanliga ÅF i Sverige. Men för oss vanliga dödliga som inte får en massa leverantörsrabatter, blir det ofta ganska bra priser på Thomann även om man bör jämföra med Svenska först.
Postat: mån 13 mar 2006, 15:41
av David Wennberg
Skinzer skrev:Okej, dawen: Har en kompis som jobber lite på soundforce så han kan säkert hjälpa mig.
Henke?

Postat: mån 13 mar 2006, 15:45
av Emil Brolin
Jobbar David Sköld kvar där??
Postat: mån 13 mar 2006, 15:46
av David Wennberg
Såvitt jag vet så gör han det.
Postat: mån 13 mar 2006, 16:14
av Emil Brolin
Aha.. Han känner jag..
