Sida 1 av 1

Micka säckpipa

Postat: tis 19 jul 2011, 21:14
av Tim Mårtensson
Har fått hoppa in på ett jobb nu i helgen och stötte på ett instrument i infon som jag aldrig jobbat med förut.

Vad skulle ni rekommendera att jag använder för att micka en säckpipa?
En Beta58 nära pipan som vilken annan flöjt, eller?

Re: Micka säckpipa

Postat: tis 19 jul 2011, 21:54
av Marcus Sandberg
Sist jag micka säckpipa så va det folkmusik och då blev det en kondinmik på avstånd framifrån och en ovanifrån lite bakom.

Re: Micka säckpipa

Postat: lör 23 jul 2011, 11:41
av Niklas Elste
Marcus Sandberg skrev:Sist jag micka säckpipa så va det folkmusik och då blev det en kondinmik på avstånd framifrån och en ovanifrån lite bakom.
x2
det är nått åt det hållet jag skulle göra möjligt en x/y mikning

Re: Micka säckpipa

Postat: lör 23 jul 2011, 11:47
av Krister Uddén
Tim Mårtensson skrev:Har fått hoppa in på ett jobb nu i helgen och stötte på ett instrument i infon som jag aldrig jobbat med förut.

Vad skulle ni rekommendera att jag använder för att micka en säckpipa?
En Beta58 nära pipan som vilken annan flöjt, eller?

Mitt spontana svar skulle vara med en Trasig SM58 Utan Kabel in på en Mutad kanal :D
För det är ju ett vändigt konstigt instrument...

Men om man promt måste ha in det i mixerbordet,
så är nog konding på lite avstånd mot "flöjterna" vettigaste lösningen.

Re: Micka säckpipa

Postat: lör 23 jul 2011, 18:16
av Mikael Thieme
Tim Mårtensson skrev:Vad skulle ni rekommendera att jag använder för att micka en säckpipa?
En Beta58 nära pipan som vilken annan flöjt, eller?
Njae, just så skulle jag nog faktiskt inte göra. Tänk på att en säckpipa ljuder både här och där - dels spelpipan, dels bordunpiporna. Missar du bordunpiporna, vilket man lär göra med en supernjure på nära håll, så missar du mer än halva grejen med säckpipan.
(För övrigt har en säckpipa, eftersom det är ett rörblåsinstrument, mer gemensamt med exempelvis fagott eller oboe än flöjt. :wink: )

När jag stöter på ett instrument som jag aldrig mikat upp förut så gör jag oftast på samma sätt varje gång. Ber musikern att spela, och så går jag runt instrumentet och lyssnar från olika håll. Sen försöker jag sätta en Bra Mikrofon från den riktning och på det avstånd där det låter mest representativt. As easy as that. :)

Re: Micka säckpipa

Postat: lör 23 jul 2011, 21:35
av Göran Larsson
... och håller tummarna för att den j-ln inte ska dansa samtidigt... :lol:
För allt kan hända på folkmusikgig!

Re: Micka säckpipa

Postat: mån 25 jul 2011, 14:16
av Markus Hammerin
Mikael Thieme skrev:När jag stöter på ett instrument som jag aldrig mikat upp förut så gör jag oftast på samma sätt varje gång. Ber musikern att spela, och så går jag runt instrumentet och lyssnar från olika håll.
Ah, påminner mig om en kurs i Instrumentteknik jag läst. Tänk er en hel klass (16 per) som går i cirklar runt, klänger upp på stolar eller hukar sig vid en musiker med instrumentet som skulle studeras. Detta gjorde vi även med sång om jag inte minns fel. =)

Re: Micka säckpipa

Postat: mån 25 jul 2011, 20:50
av Tim Mårtensson
Kan ta och göra en uppföljning :):

Bandet hade med sig egna mikrofoner till säckpiporna(Jag antar att det är sånt man borde få i pre-infon från arrangörern...), bad mig knappt lägga ut något av dem och öka på volymen på 4x12:orna.
Faktiskt första gången jag hör folkmetall där man inte sjunger om massa drakar och krigare! :P

Re: Micka säckpipa

Postat: fre 05 aug 2011, 23:13
av Måns Nilsson
Jag har klurat ett tag på hur man skulle kunna hantera den mobila säckpipan. Som Mikael T skriver så får man inte missa bordunerna.

En MKE-2 (eller annan poppis mygga; det går bra med en kula om man är 3-4 cm från det som låter starkt, och det gör det) kardborrad till var bordunpipa, och en till spelpipan, mixas via nåt litet bärbart och matas in i en beltpack. Det finns en marknad. Folk vill inte ha mikrofonstativ när det ska vara peeriod (naturtroget, inga hängmattor före att portugiserna upptäckt dem i nuvarande Brasilien, etc).