Sida 1 av 1

Stereoljudet på ESC

Postat: tis 10 maj 2011, 20:21
av Magnus Lindgren
Har redan fått höra många klagomål på stereoljudet (jag har inga problem då jag kör 5.1)... Men är stereomixen helt åt helvete???

För mycket sång, låg musik etc... Fel hos SVT eller i arenan???

Re: Stereoljudet på ESC

Postat: tis 10 maj 2011, 20:34
av David Dobak
Steromixen låter åt helvete illa..

Bytte till 5.1 och det är som natt & dag.

Re: Stereoljudet på ESC

Postat: tis 10 maj 2011, 23:05
av Anton Jonsson
verkar vara samma problem på radion med, låter kasst...

Re: Stereoljudet på ESC

Postat: ons 11 maj 2011, 00:53
av Jakob Nilsson
Visst är det säkert bättre med 5.1, vilket jag tycker är märkligt i detta fall. Är det inte så att huvuddelen av alla lyssnare/tittare inte har till gång 5.1 utan istället kör 2.0?

Re: Stereoljudet på ESC

Postat: ons 11 maj 2011, 09:15
av Anders Brandén
Förmodligen har de gjort precis som SVT gör, att man mixar 5.1 som det primära och av detta gör en downmix till stereo. I och med detta är det förmodligen något fel med downmixkoefficienterna som gör att det har låtit kaka.

Re: Stereoljudet på ESC

Postat: ons 11 maj 2011, 10:39
av Mats Leijonhufvud
Jag tyckte det lät falskt, både i stereo och 5.1.

Kan jag skylla det på produktionen, eller kan artisterna inte sjunga rent som vanligt?

Re: Stereoljudet på ESC

Postat: ons 11 maj 2011, 16:02
av Jakob Nilsson
Läste detta i den lokal tidningen:

http://www.unt.se/kultur/ljudfel-i-mins ... 39109.aspx" onclick="window.open(this.href);return false;

Re: Stereoljudet på ESC

Postat: ons 11 maj 2011, 23:28
av Anders Brandén
Stämmer det så var det ju definitivt fel downmixkoefficienter som var problemet. Enligt folket på svt så var det något nätverksstrul som fuckade up kommentatorerna.

Mats: Jag tror att det är ett problem som du bör prata med produktionsledaren om. Är det så att fler har haft detta problem så måste de ju göra något åt det.

Re: Stereoljudet på ESC

Postat: lör 14 maj 2011, 22:11
av Anders Alavik
Vet inte om ni sett detta men jag sökte en förklaring till varför vi bara får stereo... Synd att tyskarna inte kan följa standarder...

Saxat från dn.se:
Ny uppdatering om det här med det dåliga tv-ljudet i de svenska sändningarna.

SVT sänder ESC i stereo och i 5.1-ljud. På tisdagens semifinal var stereoljudet fel mixat, sången låg t ex extremt långt fram i mixen. Tidigare trodde SVT att felet låg i deras ljudmixer, men nu säger SVT:s pressansvarige Madeleine Sinding-Larsen att det är det tyska tv-bolaget som skickar fel ljud till Sverige. (Detaljerna är kanske inte så intressanta här, men kontentan är att EBU-standarden för 5.1-ljud säger att sången ska ligga på en viss kanal, men det tyska ljudet är mixat på ett annat sätt. Därför blir stereomixen i Sverige konstig.)

Följden av detta blir att SVT inte kommer att sända kvällens semifinal och lördagens final i 5.1-ljud, utan bara i stereo. Detta kan ju låta lite bakvänt, eftersom det var stereoljudet som blev fel i tisdags. Men då konverterade SVT alltså surroundljudet till stereo. Nu tar man stereoljudet direkt från tyska NDR, och skiter helt i surround.

Re: Stereoljudet på ESC

Postat: sön 15 maj 2011, 19:56
av Niklas Elste
Sketna tyskar dom kan ju inte få nånting rätt
Pratar konstigt
Gör konstiga standarder (DIN)
Klarar ju inte ens av att vinna 2 värdskrig

//Niklas (halv tysk)

Re: Stereoljudet på ESC

Postat: sön 15 maj 2011, 22:11
av Måns Nilsson
Stereo räcker gott till karaoke eller som soundtrack till (den mycket fina och konsthantverksmässigt konstruerade och framförda) ljusshowen . Hade det varit riktig musik inblandad hade jag blivit upprörd på riktigt.

Re: Stereoljudet på ESC

Postat: mån 16 maj 2011, 04:15
av Magnus Stridsberg
Måns Nilsson skrev:Stereo räcker gott till karaoke eller som soundtrack till (den mycket fina och konsthantverksmässigt konstruerade och framförda) ljusshowen . Hade det varit riktig musik inblandad hade jag blivit upprörd på riktigt.
Here we go again... :roll:

Re: Stereoljudet på ESC

Postat: mån 16 maj 2011, 05:51
av Marcus Sandberg
Instämmer med måns. 5:1 ljud är onödigt för frugan. Själv så somnade jag. Jag hadde för mej att jag bara gjorde det till skräckfilmer men troligen till detta oxå men det är nog samma sak.

Re: Stereoljudet på ESC

Postat: mån 16 maj 2011, 18:55
av Niklas Elste
Marcus Sandberg skrev:Instämmer med måns. 5:1 ljud är onödigt för frugan. Själv så somnade jag. Jag hadde för mej att jag bara gjorde det till skräckfilmer men troligen till detta oxå men det är nog samma sak.
jag somnar oxo till skräck filmer bästa sömn pillret