Sida 1 av 1
Fundering compressor
Postat: mån 25 jan 2010, 23:02
av Nicke Löfgren
Har en mixer utan insert på utgången, Är det ok att ha en compressor i serie?
Mixer är en Yamaha
Compressor BSS DPR404
Eq BSS FCS960
Re: Fundering compressor
Postat: mån 25 jan 2010, 23:59
av Anders Brandén
Okej är det nog, eftersom den i praktiken blir i serie när du sätter in den på insert. Problemet kommer snarare ligga i att inserten allt som oftast ligger efter gainsteget för att ge effekten god signal. Gör ett försök, funkar det inget bra kan en extern pream vara en lösning eller additiv kompression via en AUX.
Re: Fundering compressor
Postat: tis 26 jan 2010, 10:34
av Måns Nilsson
Nicke Löfgren skrev:Har en mixer utan insert på utgången, Är det ok att ha en compressor i serie?
Mixer är en Yamaha
Compressor BSS DPR404
Eq BSS FCS960
Ja, det är det. Men tänk på att du kanske inte har samma nivåer efter utgångsregel som i innerfjäderkopplat brytjack inom mixerbordet.
Re: Fundering compressor
Postat: tis 26 jan 2010, 11:24
av Nicke Löfgren
Tack för era svar
Re: Fundering compressor
Postat: fre 12 feb 2010, 18:29
av Otto Pettersson
Problem blir det dock om inte signalen är lika stark från mixen hela tiden, vilken den kanske allt som oftast inte är. Ett bättre alt kan tyckas vara att koppla den vi post Auxar om du har lediga, men här gäller förstås att kunna ta imot ALL signal annars går vis del "förbi" compressorn. Så ditt bästa alt är nog det första, tänk bara på att kompressorn jobbar olika hårt beroende på hur mycket signal den får.
Vad är det som skall komprimeras?? kanske kan du lägga inserterna direkt på de aktuella kanalerna??
Re: Fundering compressor
Postat: fre 12 feb 2010, 18:48
av Marcus Sandberg
Är det ett Yamaha MG bord så vet jag en lösning som en som sänder komunfullmäktige i hässleholm gör. Han lägger kompressorn på alternativa utgången och sen tar in den på en sterio in som går till mastern. Då kan man även välja vad som ska komprimeras eller inte.