Sida 1 av 1
Bluff fakturor
Postat: tor 28 okt 2004, 13:12
av Magnus Lindgren
Visst är det trevligt att få bluff fakturor... Idag fick man en från företaget vid namn Dependo AB... Enligt den har jag ringt fem gånger 2004-10-24 till ett nummer hos dom, och summan blev 835kr..
Men hur troligt är det att jag ringt det datumet, då min telefon varit avstängd sen 2004-10-15??? Hmm...
Postat: tor 28 okt 2004, 15:15
av Daniel Madrid
Utfyllnad till det runda arkivet med andra ord.
Postat: tor 28 okt 2004, 17:39
av Hasse Queisser
Brukar få en eller ett par varje år till firman från diverse annonsskojare. Ska faxa iväg en bestridan på en sådan alldeles nu faktiskt. KDEM Mediabyrån AB ville att jag skulle betala 11 lax för annonsering i Företags Guiden (sic... särskriver sitt eget namn... vojne vojne

)
No way José
Om någon annan råkar ut för skojare till ert företag så har Svensk Handel en ypperlig sida där man både kan kolla i ett register över svartlistade företag och få en detaljerad beskrivning om hur man bäst gör för att bli av med fanstygen.
http://www.svenskhandel.se